Yeni Yazılar
Anasayfa / Webmaster Blogu / SEO Dersleri #1 SEO Domain Arasındaki İlişki
SEO Domain Arasındaki İlişki

SEO Dersleri #1 SEO Domain Arasındaki İlişki


SEO Domain Arasındaki İlişki

Webmaster Blogu olarak şimdide sizlere SEO Derslerinde Yardımcı Oluyoruz.

1. Domain Yaşı: , Matt Cutts şunları ifade ediyor:

“Bir yıllık ve altı aylık domain arasında ciddi anlamda bir fark yok”.

Kelime’nin diğer bir ifadesiyle domain yaşına önemveriyorlar ama bu çok da önemli değil.

2. Üst Seviye Alan Adın’da Görünen Anahtar Kelime. Appears in Top Level Domain: Domain ismin’de anahtar kelimelerin geçmesi çok fazla önemli değil ama bu alak sinyali vermektedir.

3. Domain Adın’da İlk Olarak Anahtar Kelime’nin Geçmesi : SEOMoz’ un 2011 Arama Motorları’nın Sıralama Faktörleri listesinde, hedeflenen kelimenin domain isminin başında, orta veya sonunda olması olmayan diğer sitelere göre daha avantajlı olduğunu kabul ettiler.

4. Domain kayıt süresi: Google patent şöyle der:

“ Değerli (yasal) domainler genelde satın ılınırken birkaç yıllığına alınır ama buna karşın kötü amaçlı (illegal) domainler ise çok nadiren birkaç yıllığına satın alınır. Bu yüzden domain’in alındığı süre bir yönüyle legal olup olmadığını belirleyen bir faktör olarak algılanır”.

5. Alt Domain İsmi’ndeki Anahtar Kelimeler: SEOMoz’s alt domain’de bulunan anahtar kelimelerin faydası olduğunu kabul etmiştir:

6. Domain Geçmişi: whois platformları veya diğer sitelerden alınan linler Goog’a sitenin geçmişine bir reset atarak değer vermemesini söyleyebilirler.

7. Tam Eşleşmeli Domainler: EMDs (Tam Eşleşmeli Domainler) Örneğin; bilet.com, tatil.com, araba.com , site sahiplerine arama motorlarında eğer gerçekten kaliteli iseler üstünlük sağlayabilirler ama kaliteli değilseler EMD güncellemesi onları bekliyor:

Matt Cutts ‘‘ Küçük Bir Hava Raporu: Google Algoritması’nda yapılacak küçük bir güncelleme, düşük kaliteli Tam Eşleşmeli Domainleri arama sonuçlarında düşürecek.

8. Açık ve Gizli WhoIs: Gizlenmiş WhoIs bilgisi “bir şeyleri gizlemeya çalışma” anlamına geşebilir. Matt Cutts bu açıkalamsını Pubcon 2006’da yapmıştı:

“… Onlar’ın whois bilgilerini kontrol ettiğimde hepsinin kapalı olduğunu gördüm , hepsi “whois gizlilik koruma servisi kullanıyorlardı”. Bu alışıldık bir şey değil Whois bililerini gizlemek otomatik olarak o sitenin kötü olduğu anlamına gelmez ama gelebilir de.”

9. Ceza Almış WhoIs Sahibi: Google eğer bir kişi’nin spam yaptığını tesbit etmiş ise o kişiye ait diğer siteleri de ince eleyip sık dokuyarak değerlendirmeye alır.

10. Ülke TLD uzantısı: Üst seviye alan adı alımı (.tr, .ru, .ro) o ülke’de yükselmeye yardımcı olur …ama farklı ülkelerde yükselmelerini engeller.

“Google Sitenizi En Son Ne Zaman İndexledi” adlı makaleyi okumak için ; http://bikoder.com/google-sitenizi-en-son-index-tarihi/

“Makelenizin Özgünlüğünü Kontrol Edin” adlı makaleyi okumak için ; http://bikoder.com/makalenizin-ozgunluk-denetleyici/

Hakkımda Umut Avcı

HTML, CSS, PHP, PHYTON gibi kodlama ve SEO, Wordpress konuları hakkında bilgili webmaster, bikoder.com kurucu admini

Ayrıca Kontrol Edin

Webmaster Blogu

SEO Dersleri #2 Sayfa Düzeyi Faktörleri

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere SEO dersleri’nde  sayfa düzeyi faktörleri konusunu işleyeceğiz. Webmaster Blogu‘muzu takip ederek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir