Yeni Yazılar
Anasayfa / Web Programlama / Tüm Script Türleri ve Açıklamaları
Tüm Script Türleri ve Açıklamaları

Tüm Script Türleri ve Açıklamaları

Tüm Script Türleri ve Açıklamaları

• PHP Script
• Mirc Script
• Shell Script
• Javascript
• Visual Basic Script
• Nulled Script
• CGİ Script
• Apple Script

***************************

PHP Script Nedir ?
 PHP diliyle oluşturturulan uygulamalara denir.

Mirc Script Nedir ?
 Mirc scripting sadece Mirc programı içerisinde çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş güçlü bir betik dildir veya Mirc scriptleri Mirc kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır diye tanımlayabiliriz.

Shell Script Nedir ?
 Bir shell kullanıcıya işletim sistemi (kernel) ile iletişim kurabilmesi için kullanacağı arabirimi sağlayan bir yazılımdır.

Java Script Nedir ?
 JavaScript Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. Script dilleri Web sayfası hazırlayanlara etkileşimli ve dinamik sayfalar hazırlama imkanı vermektedir.

Visual Basic Script Nedir ?
 Microsoft VBScript dili kullanılarak oluşturulan uygulamalara Visual basic script denilmektedir..

Nulled Script Nedir ?
 Çoğu script üstünde script sahiplerinin hakkı vardır. Buna lisans denir. Bir scripte sahip olabilmeniz için onun ücretini ödemelisiniz. Script yazarları yazdıkları scriptleri kodların çalınması ihtimaline karşı şifreleyerek satabilirler işte bu scriptlerin şifrelerinin kırılarak illegal olarak herkese sunulması demektir.Yani Nulled bir script illegal’dir.

CGİ Script Nedir ?
 CGI (Common gateway Interface), Web Servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim (ortak çalışma) platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. CGI, aslında bir script’tir. CGI scriptleri “çalıştırılabilir” kodlar olduğundan, bir başkası, kolaylıkla sizin sisteminizde script’i çalıştırabilir.

Apple Script Nedir ?
 AppleScript size esnek Mac OS X betik yeteneklerini, UNIX shell araçlarıyla entegre olarak sunar. AppleScript’i yığın işleme, dosya dönüştürme ve değıştirme, işleri belirlenen zamanlarda yapma, veri tabanları ve diğer uygulamalar arasında bilgi transferi ve çoklu uygulamaların eylemlerini birleştirerek otomatik iş akışları yaratmak amacıyla kullanabilirsiniz.

PHP ile bot yapımı dersimize ulaşmak için ; http://bikoder.com/php-bot-yapimi/

Hakkımda Umut Avcı

HTML, CSS, PHP, PHYTON gibi kodlama ve SEO, Wordpress konuları hakkında bilgili webmaster, bikoder.com kurucu admini

Ayrıca Kontrol Edin

Facebook Snapchat'ten Özellik Bikoder

Facebook Snapchat’ten Tekrar Özellik Çaldı

Facebook Snapchat’ten Özellik Çalmaya Devam Ediyor  Facebook Snapchatten Özellik Çalmaya Devam Ediyor. Mark Zuckenberg sahipli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir